Linie energetyczne będą modernizowane szybciej

Duże inwestycje energetyczne można już budować na podstawie uproszczonych zasad. Dzięki temu będą powstawać szybciej. Do tej pory stanowiło to problem.

Publikacja: 15.09.2015 08:00

Linie energetyczne będą modernizowane szybciej

Foto: www.sxc.hu

Przepisy, które we wtorek 16 września wchodzą w życie, mają usprawnić budowę linii energetycznych. Chodzi o ustawę o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Ustawa, wzorem innych specustaw, przewiduje, że jedna decyzja zastąpi trzy inne: lokalizacyjną, podziałową i wywłaszczeniową. Ponadto od wtorku wszystkie formalności inwestorzy załatwiają już u jednego wojewody (przez którego województwo będzie przebiegał najdłuższy odcinek inwestycji).

Ustawa przewiduje także, że wojewoda ma miesiąc na podjęcie decyzji. Jeżeli przekroczy ten termin, do kasy budżetu państwa musi wnieść karę w wysokości tysiąca złotych za każdy dzień zwłoki. Zdaniem ustawodawcy groźba takiej sankcji powinna znacznie skrócić czas kompletowania niezbędnych decyzji.

Wcześniej linie energetyczne nie miały uproszczonych zasad załatwiania formalności. Rozpoczęcie więc tego typu inwestycji było długotrwałe, a liczne konflikty z właścicielami gruntów powodowały opóźnienia. Tymczasem budowa linii jest finansowana z unijnych środków. Wszelkie opóźnienia grożą koniecznością ich zwrotu.

Ponadto wchodzące we wtorek przepisy zawierają listę 23 strategicznych inwestycji elektroenergetycznych (linie 400 kV) objętych ich działaniem. Znalazła się na niej m.in. linia Ełk bis do granicy Polski, Ostrołęka –Stanisławów, Kozienice – Ołtarzew czy Grudziądz–Gdańsk Przyjaźń, Baczyna–Plewiska. Mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Ustawa w zakresie, w jakim dotyczy strategicznych inwestycji energetycznych, będzie obowiązywać do końca 2025 r.

Natomiast do postępowań w sprawach wszczętych przed wejściem jej w życie, a niezakończonych stosuje się przepisy dotychczasowe, chyba że inwestor chce inaczej i złoży odpowiedni wniosek w tej sprawie.

Swoją ważność zachowają decyzje wcześniej wydane.

Jeżeli natomiast dana linia została ujęta w miejscowym planie, to inwestor może w każdym czasie wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę na podstawie nowych przepisów. Podobna zasada będzie obowiązywała w decyzjach o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji.

Ponadto ustawa zmienia przepis prawa budowlanego. Od 28 czerwca przewidywał on, że pozwolenia na budowę wymagają roboty budowlane wykonywane przy obiekcie lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Od wtorku obowiązuje już nowa wersja tego przepisu. Wykreślono z niego mianowicie obszary wpisane do rejestru zabytków. Nadal trzeba będzie jednak mieć na ich terenie zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– To dobra zmiana – uważa Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. – Przez ponad dwa miesiące dochodziło do wielu absurdów. Na obszarze wpisanym do rejestru zabytków było można legalnie postawić zaplecze budowy, tylko posiadając projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Podobnie było w wypadku m.in. obiektów małej architektury, cyrku czy wesołego miasteczka. Teraz takie zaplecze będzie wymagało już jedynie zgłoszenia zamiaru oraz zgody konserwatora zabytków.

podstawa prawna: ustawa z 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych DzU z 31 sierpnia 2015 r., poz. 1265

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego