Aktualizacja: 20.01.2016 08:40 Publikacja: 20.01.2016 08:40
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Gdy konkurs na dyrektora zespołu szkół w Broku wygrała osoba, która piastowała tę funkcję przez ostatnie pięć lat, okazało się, że burmistrz gminy nie chce powołać jej na to stanowisko.
Kandydatka na dyrektora skierowała sprawę na drogę administracyjną. Wojewoda w trybie nadzoru uchylił decyzję burmistrza. Najpierw wojewódzki sąd administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny utrzymały to rozstrzygnięcie w mocy. Burmistrz nie wykonał jednak wyroku. Okazało się, że w czasie tego procesu dyrektorka założyła burmistrzowi także sprawę w sądzie pracy o ustalenie jej stosunku pracy i zobowiązanie burmistrza do złożenia oświadczenia woli w sprawie powołania jej na stanowisko. Burmistrz wstrzymał się więc z powołaniem do czasu rozstrzygnięcia tego procesu.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Najważniejszym uprawnieniem – z którego często członkowie zarządu spółki nie zdają sobie sprawy – jest prawo do zwoływania zgromadzeń wspólników. Kolejnym uprawnieniem zarządu, rzadko wykorzystywanym w spółkach z udziałem jst, jest możliwość wnioskowania o zwołanie posiedzenia rady nadzorczej.
21 października prezydent RP podpisał ustawę z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r., wprowadzając wiele zmian w finansowaniu oświaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas