Na wspólnej konferencji w środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński i szef resortu edukacji Przemysław Czarnek poinformowali, na jakim etapie jest akcja zaopatrywania szkół w laptopy dla uczniów i nauczycieli.
Przypomnijmy, że laptopy trafią wyłącznie do uczniów klas czwartych szkół podstawowych, publicznych i niepublicznych. Rodzice będą mogli zdecydować, czy chcą laptop na własność, czy tylko wypożyczyć. W zależności od decyzji zawrą z organem prowadzącym szkołę (gmina) umowę przekazania laptopów na własność albo umowę użyczenia na maksymalnie pięć lat. Po tym czasie rodzice będą musieli zwrócić sprzęt organowi prowadzącemu szkołę.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę „o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczy...
W przypadku przekazania sprzętu na własność rodzice przez pięć lat nie będą mogli go sprzedać, wynająć, ani przekazać do użytkowania osobom trzecim. Później będą mogli dysponować laptopami w dowolny sposób.
Dziś Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekty rozporządzeń z wzorami umów, które gmina musi zawrzeć przy przekazaniu na własność lub użyczeniu laptopów rodzicom czwartoklasistów. Zgodnie z nimi, zarówno w przypadku przekazania laptopa na własność, jak i jego użyczenia rodzicowi ucznia, przekazywany będzie sprzęt nowy i nieużytkowany. W obu przypadkach przez pięć lat będzie istniał obowiązek okazywania sprzętu w szkole "w razie potrzeby". Z laptopów nie będzie można usunąć wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji) dotyczących promocji realizowanego wsparcia.