Rada Miejska w Głownie zmieniła uchwałę w sprawie zasad usytuowania na terenie tego miasta miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zmiana polegała na wprowadzeniu stałego zakazu sprzedaży, podawania oraz picia alkoholu w Głownie przy ulicach Słowackiego, Kopernika – od uliczki wjazdowej na osiedle Kopernika przy placu targowym do ulicy Plażowej (obie strony ulicy). Ze względu na szczególnych charakter tych ulic dla miasta.
Przeciwko temu zaprotestował Zenon W., właściciel pawilonu handlowego w Głownie przy ul. Kopernika. Planował w nim otworzyć sklep spożywczo-monopolowy. Zmiana uchwały pokrzyżowała mu plany. Jego zdaniem jest ona sprzeczna z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Narusza również ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wniósł więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
Szczególny charakter
Podniósł w niej, że fragment ulicy Kopernika objęty zakazem nie ma wyjątkowego charakteru dla miasta, a jest to jedyne miejsce na terenie Główna wyłączone z możliwości sprzedaży alkoholu. Rada Miejska podejmując zaskarżoną uchwałę nie wprowadziła zakazu w dalszej części ulicy Kopernika, gdzie sprzedaż alkoholu jest dozwolona, naprzeciwko szkoły zawodowej, w sklepie i mieszczącym się za tym sklepem ogródku piwnym. Zarówno sklep, jak i ogródek piwny znajdują się na terenie osiedla mieszkaniowego, co radnym nie przeszkadzało.
W uzasadnieniu uchwały Rada Miejska wskazała że zakaz został wprowadzony z powodu skarg mieszkańców na naruszenia porządku publicznego. Zgodnie jednak z orzecznictwem — podkreślił Zenon W. — częste naruszenie porządku publicznego nie jest przesłanką do uznania wyjątkowego charakteru danego obszaru. Rada nie wykazała więc na czym polega szczególny charakter miejsca w którym wprowadzono zakaz.
Można ograniczać
W odpowiedzi na skargę Rada Miejska w Głownie wniosła o jej oddalenie. Odnosząc się do zarzutów postawionych w skardze wskazała, że swoboda działalności gospodarczej może podlegać ograniczeniom co zostało wprost wskazane w art. 22 konstytucji i skonkretyzowane w art. 6 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.