W najbliższy poniedziałek – 27 września – uchwałą o LGBT zajmie się sejmik w Małopolsce. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" radni nie uchylą jej w całości, lecz złagodzą jej język. Podobne sygnały o zmianach w uchwale anty-LGBT dochodzą także z Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Czytaj więcej
Rząd sygnalizuje samorządom konieczność modyfikacji kontrowersyjnych deklaracji. Również w sejmikach rośnie presja na złagodzenie tonu. W tle ryzyko utraty środków unijnych.
Przypomnijmy, iż podobne uchwały zostały przyjęte przez samorządowców z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Komisja Europejska zarzuca, że uchwały dyskryminują osoby LGBTIQ, i grozi blokadą unijnych środków. Samorządy, które je podjęły, już straciły wsparcie funduszy norweskich. W 2020 r. minister spraw zagranicznych Norwegii zapowiedziała, że wszystkie te, które przyjęły deklaracje anty-LGBT, nie otrzymają pieniędzy z funduszy norweskich.
Uchwały anty-LGBT przyjęło w 2019 r. kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla, w tym sejmiki województw: małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego
Do sygnałów o tym, że samorządy w obawie przed utratą pieniędzy z UE wycofają się z wzbudzających kontrowersje uchwał, odniósł się podczas piątkowej konferencji prasowej, zatytułowanej "Stop szantażowi Unii Europejskiej wobec polskich samorządów!", minister Zbigniew Ziobro.