Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 11 maja 2018 r. (sygn. S-ILPP1/443-65/12-6/AWA) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT czynności polegającej na sprzedaży przez gminę przedmiotów użytku domowego nabytych na podstawie spadkobrania ustawowego.
Czytaj także: Jak odrzucić spadek
Omawiana sprawa ma swój początek jeszcze w 2012 r., kiedy to gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Opisując stan faktyczny gmina podała, że w 2008 r. na mocy postanowienia sądu rejonowego nabyła na podstawie dziedziczenia ustawowego spadek po zmarłym mieszkańcu gminy.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, gmina nie mogła odrzucić spadku, który w efekcie przyjęła z dobrodziejstwem inwentarza. W skład spadku wchodziły przedmioty użytku domowego takie jak noszące ślady użytkowania pojedyncze filiżanki, talerze i inne przedmioty zastawy stołowej. Wobec braku możliwości wykorzystania nabytych przedmiotów gmina podjęła decyzję o ich sprzedaży. Na tym tle gmina powzięła wątpliwość co do tego, czy sprzedaż opisanych przedmiotów będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Przedstawiając własne stanowisko gmina wskazała, że czynność podlega opodatkowaniu VAT o ile jest wykonywana przez podatnika VAT w rozumieniu ustawy o VAT. W ocenie gminy, nabycia towarów na podstawie spadkobrania nie można uznać za nabycie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a dokonując tej czynności gmina nie działała jako podatnik VAT.
Czytaj także: Zły testament - majątek dziedziczy gmina