Opodatkowanie zbycia przedmiotów nabytych w spadku przez gminę

Sprzedaż przedmiotów nabytych przez gminę poprzez spadkobranie nie jest czynnością wykonywaną w charakterze podatnika VAT, gdyż nie jest dokonywana w ramach samodzielnej działalności gospodarczej – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 31.07.2018 06:10

Opodatkowanie zbycia przedmiotów nabytych w spadku przez gminę

Foto: 123RF

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 11 maja 2018 r. (sygn. S-ILPP1/443-65/12-6/AWA) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT czynności polegającej na sprzedaży przez gminę przedmiotów użytku domowego nabytych na podstawie spadkobrania ustawowego.

Czytaj także: Jak odrzucić spadek

Omawiana sprawa ma swój początek jeszcze w 2012 r., kiedy to gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Opisując stan faktyczny gmina podała, że w 2008 r. na mocy postanowienia sądu rejonowego nabyła na podstawie dziedziczenia ustawowego spadek po zmarłym mieszkańcu gminy.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, gmina nie mogła odrzucić spadku, który w efekcie przyjęła z dobrodziejstwem inwentarza. W skład spadku wchodziły przedmioty użytku domowego takie jak noszące ślady użytkowania pojedyncze filiżanki, talerze i inne przedmioty zastawy stołowej. Wobec braku możliwości wykorzystania nabytych przedmiotów gmina podjęła decyzję o ich sprzedaży. Na tym tle gmina powzięła wątpliwość co do tego, czy sprzedaż opisanych przedmiotów będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Przedstawiając własne stanowisko gmina wskazała, że czynność podlega opodatkowaniu VAT o ile jest wykonywana przez podatnika VAT w rozumieniu ustawy o VAT. W ocenie gminy, nabycia towarów na podstawie spadkobrania nie można uznać za nabycie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a dokonując tej czynności gmina nie działała jako podatnik VAT.

Czytaj także: Zły testament - majątek dziedziczy gmina

Pierwotnie sprawa została rozstrzygnięta na niekorzyść gminy, gdyż organ interpretacyjny uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Gmina nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i zaskarżyła otrzymaną interpretację, a sprawa znalazła swój finał przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, który podobnie jak sąd pierwszej instancji uznał, że interpretacja wydana przez organ nie jest prawidłowa, wobec czego zadecydował o jej uchyleniu. W konsekwencji dyrektor KIS zgodnie ze stanowiskiem sądów administracyjnych wydał interpretację, w której uznał stanowisko gminy za prawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji organ przychylił się do argumentacji zaprezentowanej przez gminę we wniosku, stwierdzając, że sprzedaż przedmiotów nabytych przez gminę poprzez spadkobranie nie jest czynnością wykonywaną w charakterze podatnika VAT, gdyż nie jest dokonywana w ramach samodzielnej działalności gospodarczej wskazanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Organ odwołał się przy tym do orzecznictwa TSUE, w szczególności wyroków w sprawach C-180/10, C-8/03 oraz C-155/94.

Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w MDDP

Trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego zaprezentowanym w omawianej interpretacji, skoro została ona wydana ponownie w wyniku zaskarżenia pierwotnej interpretacji, która z kolei została uchylona przez NSA. Wreszcie organy podatkowe zaczęły uwzględniać orzeczenia sądów administracyjnych, które już od kilku lat uznawały, że sprzedaż przez gminę majątku nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli został on nabyty z mocy prawa w drodze spadkobrania i nie był wykorzystywany dla potrzeb działalności gospodarczej (np. wyrok NSA z 5.12.2014 r., sygn. akt I FSK 1547/14). Zatem sprzedaż taka nie jest dokonywana przez gminę w ramach działalności gospodarczej, a więc gmina nie działa w charakterze podatnika VAT, podobnie jak osoby fizyczne sprzedające swój majątek prywatny. Zmiana stanowiska organów podatkowych jest oczywiście pozytywna, chociaż mimo wszystko przy transakcjach istotnych kwotowo, zwłaszcza dotyczących nieruchomości, warto żeby gminy każdorazowo zabezpieczyły się występując z wnioskiem o interpretację indywidualną, aby uniknąć ewentualnych sporów w trakcie kontroli urzędu skarbowego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku