[b]Nie. [/b]Zgodnie z art. 34 ustawy o referendum lokalnym na 24 godziny przed dniem referendum aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Natomiast jak wynika z treści art. 70 omawianej ustawy, kto podaje do publicznej wiadomości wyniki badań opinii publicznej dotyczące przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyniku referendum oraz sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania z naruszeniem zakazu, o którym mowa w art. 32, podlega grzywnie.
Przepisy te w sposób jednoznaczny określają, jakiego rodzaju działania stanowią naruszenie ciszy referendalnej, a określić je można jako związane
z prowadzeniem agitacji w dniu wyborów i w okresie bezpośrednio poprzedzającym dzień głosowania. Należy jednak stwierdzić, że nie wszystkie informacje dotyczące referendum podawane do publicznej wiadomości w dniu wyborów będą stanowiły naruszenie ciszy referendalnej.
W szczególności nie będziemy mieli do czynienia z naruszeniem art. 34 ustawy o referendum lokalnym w przypadku podawania do publicznej wiadomości informacji o siedzibach obwodowych komisji czy o samym fakcie przeprowadzania referendum na terenie gminy.