Decyzja o udzieleniu ulgi podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – karty podatkowej, podatku od czynności cywilnoprawnych lub podatku od spadków i darowizn – musi być poprzedzona wnioskiem do wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
[srodtytul]Bez prawa do zażalenia...[/srodtytul]
Gminny organ podatkowy postanowieniem wyraża zgodę na jej udzielenie ulgi lub takiej zgody odmawia. Uzasadnieniem takiej procedury jest to, że wymienione podatki stanowią dochód gminy.
Kwestia zajęcia stanowiska uregulowana została w art. 18 ust. 2 i ust. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=271100]ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego[/link]. Oznacza to, iż w przypadku pobieranych przez urząd skarbowy podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego naczelnik tego urzędu skarbowego może umarzać, odraczać termin zapłaty lub rozkładać na raty należności podatkowe wyłącznie na wniosek lub za zgodą przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto instytucja współdziałania organów uregulowana została w art. 209 ordynacji podatkowej.
Zgodnie z ordynacją podatkową zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Art. 18 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stanowi natomiast, że zażalenie na postanowienie gminnego organu podatkowego nie przysługuje.