[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]Ustawa o pracownikach samorządowych[/link] nie przewiduje żadnych sankcji za nieprzestrzeganie tego zakazu.
Warunek niekaralności samorządowców istnieje dopiero od 2006 r. Jego wprowadzeniu towarzyszyła jednorazowa akcja weryfikacyjna polegająca na sprawdzeniu, czy pracownicy ci nie figurują w Krajowym Rejestrze Karnym. Osoby, które w nim się znalazły, były obligatoryjnie zwalniane z pracy z zachowaniem określonych w przepisach kodeksu pracy zasad rozwiązywania umów.
Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowa ustawa o pracownikach samorządowych również przewiduje zakaz zatrudniania w samorządach osób skazanych wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Nie określa natomiast żadnych procedur weryfikacji urzędników z tego powodu.
[srodtytul]Martwa regulacja[/srodtytul]
– To poważny błąd – twierdzi dr Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – W ten sposób znowu może się powtórzyć sytuacja z 2006 r., kiedy to w wyniku akcji sprawdzającej okazało się, że w samorządach znalazło pracę wielu ludzi z wyrokami.