Tryb zgłaszania i wyboru powinien być sprecyzowany w statucie. Jak podkreślił[b] WSA w Białymstoku[/b], żaden przepis ustawy nie pozbawia radnych prawa swobodnego głosowania przez konieczność akceptacji propozycji klubu co do osoby jego przedstawiciela w komisji rewizyjnej. Kluby mogą zgłosić kilku przedstawicieli, z których rada w drodze uchwały wyłania skład komisji rewizyjnej. Wskazanie przez klub kandydata na członka komisji rewizyjnej nie przesądza automatycznie o jego wejściu w skład tej komisji, ponieważ wyboru dokonuje rada gminy[b] (II SA/Bk 461/07).[/b]
[srodtytul]Przepisy ustawy[/srodtytul]
Skład komisji rewizyjnej rady gminy został określony w art. 18a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z jego treścią w skład tej komisji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Użycie w art. 18a ust. 2 ustawy terminu „przedstawiciel klubu” wyraźnie wskazuje, że intencją ustawodawcy jest wprowadzenie do tej komisji radnego reprezentującego stanowisko, politykę działania, wartości klubu (tak: W. Kisiel w komentarzu do art. 18a ustawy o samorządzie gminnym, [link=http://www.lexpolonica.pl]www.lexpolonica.pl[/link]).
[srodtytul]Zasady w statucie[/srodtytul]
Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatur przez kluby radnych i wyboru spośród nich przedstawicieli do składu komisji powinien być doprecyzowany w statucie (np. obowiązek zgłoszenia przynajmniej dwóch kandydatur, spośród których rada dokonuje wyboru).