Prawo radnego do zwrotu poniesionych wydatków związanych z podróżami służbowymi to kolejne uprawnienie przysługujące radnym. Wśród pozostałych wymienić należy przede wszystkim ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych – przysługuje ona w związku z wykonywaniem mandatu. Kolejnym są diety oraz szczególna ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy.
Użyte w art. 25 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B97EB0B85E16CC4BC9103A2945675CF7?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] sformułowanie, że zwrot kosztów podróży służbowych przysługuje „na zasadach określonych przez radę”, należy rozumieć w ten sposób, iż co prawda to rada te zasady określa, zwłaszcza jeżeli chodzi o wysokość tego świadczenia, ale nie może radnych całkowicie go pozbawić. Natomiast maksymalne ramy tych świadczeń określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych gminy (DzU nr 61, poz. 710).
[srodtytul]Poza siedzibę organu uchwałodawczego[/srodtytul]
Podróżą służbową radnego jest zgodnie z § 1 rozporządzenia wykonywanie przez radnego zadania mającego bezpośredni związek z wykonywaniem mandatu poza miejscowością, w której znajduje się siedziba rady. Ważne jest, że zadanie, które radny wykonuje, musi być określone przez przewodniczącego rady. On też określa termin i miejsce wykonywania zadania oraz miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej. Czynności tych dokonuje przewodniczący, wystawiając radnemu polecenie wyjazdu służbowego. Jeżeli w delegację udaje się przewodniczący rady, to polecenie wyjazdu służbowego wystawia i podpisuje mu wskazany przez radę wiceprzewodniczący.
[srodtytul]1 proc. z 2753 zł[/srodtytul]