Dostałeś wsparcie, zapomnij o uldze

Rolniku, poniosłeś wydatki na modernizację budynków gospodarskich lub na inwestycje służące ochronie środowiska? Wystąp do gminy o ulgę inwestycyjną. Nie otrzymasz jej jednak, jeżeli na te cele otrzymałeś dotację ze środków publicznych

Publikacja: 09.10.2009 07:47

Dostałeś wsparcie, zapomnij o uldze

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Red

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zakończenie inwestycji. Ulga polega na odliczeniu 25 proc. udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której podatnik dokonał inwestycji. Nie można z niej jednak korzystać dłużej niż 15 lat.

Dla osób fizycznych kwota ulgi odliczana jest w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania z tytułu podatku rolnego. Odliczenia dokonuje gminny organ podatkowy z urzędu, natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które składają deklarację na podatek rolny, odliczenia dokonują samodzielnie na podstawie decyzji organu podatkowego w sprawie przyznanej ulgi inwestycyjnej.

[srodtytul]Tylko na wniosek[/srodtytul]

Ulga inwestycyjna przyznawana jest decyzją wydaną na wniosek podatnika. Wymaganymi dokumentami są: wniosek podatnika o przyznanie ulgi inwestycyjnej oraz zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami stwierdzającymi wysokość tych wydatków. [b]Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, jeżeli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników[/b] lub w drodze dziedziczenia. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele.

[srodtytul]Problematyczne zmiany[/srodtytul]

Na mocy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=947C98825BCA66A9895564A3AB8CC237?id=294716]ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich[/link] wprowadzono do ustawy o podatku rolnym – od 1 stycznia 2009 r. – nowy warunek stosowania ulgi inwestycyjnej. Może być przyznana, jeżeli wydatki inwestycyjne nie zostały sfinansowane w całości lub części z udziałem środków publicznych. Nowy przepis budzi pewne wątpliwości, gdyż jego bezpośrednie stosowanie nie zapewnia ochrony praw nabytych przez podatników, którzy rozpoczęli inwestycję przed 1 stycznia 2009 r.

[srodtytul]Z wątpliwościami do wójta[/srodtytul]

Stosownie do art. 5 ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw postępowania dotyczące przyznania ulgi inwestycyjnej wszczęte i niezakończone na podstawie wniosków złożonych przed wejściem w życie przepisów ustawy nowelizującej są rozpatrywane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Pozostałe postępowania, czyli wszczęte na podstawie wniosków złożonych po zmianie prawa, toczą się już z uwzględnieniem zmian obowiązujących od 1 stycznia 2009 r. W konsekwencji wnioski złożone do końca 2008 r. zostały zatem objęte działaniem starych przepisów, które nie odnosiły się do źródła finansowania inwestycji. Wnioski z 2009 r. mogą dotyczyć wyłącznie finansowania inwestycji ze środków własnych podatnika, z wykluczeniem pieniędzy publicznych.

Wszelkie [b]wątpliwości związane z dokumentacją przedstawioną przez podatnika i innymi okolicznościami powinny zostać rozstrzygnięte przez gminny organ podatkowy[/b] w toku tego postępowania. Warto również dodać, że wójt nie jest władny żądać od podatnika oświadczeń dotyczących pochodzenia środków, z których zrealizował inwestycję.

[ramka][b]Z orzecznictwa[/b]

Zarówno literalne brzmienie art. 13 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=66899FB46A39DB8B2D6BE4FC35A8E945?id=182467]ustawy o podatku rolnym[/link], jak i wykładnia celowościowa tegoż uregulowania upoważniają do stwierdzenia, że ulga inwestycyjna, o której w nim mowa, przysługuje podmiotowi, który poniósł wydatki na realizację (wybudowanie) obiektu służącego ochronie środowiska, mimo iż inwestycja ta zrealizowana została na gruncie niebędącym jego własnością, w jego posiadaniu zależnym ani też w dzierżawie, jeżeli podmiot ten uiszcza podatek rolny z tytułu własności innych gruntów położonych w gminie, w której dokonano inwestycji [b](wyrok WSA w Gdańsku z 3 kwietnia 2008 r., sygn. akt. I SA/Gd 1024/07)[/b].[/ramka]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr