Warunkiem skorzystania z ulgi jest zakończenie inwestycji. Ulga polega na odliczeniu 25 proc. udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której podatnik dokonał inwestycji. Nie można z niej jednak korzystać dłużej niż 15 lat.
Dla osób fizycznych kwota ulgi odliczana jest w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania z tytułu podatku rolnego. Odliczenia dokonuje gminny organ podatkowy z urzędu, natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które składają deklarację na podatek rolny, odliczenia dokonują samodzielnie na podstawie decyzji organu podatkowego w sprawie przyznanej ulgi inwestycyjnej.
[srodtytul]Tylko na wniosek[/srodtytul]
Ulga inwestycyjna przyznawana jest decyzją wydaną na wniosek podatnika. Wymaganymi dokumentami są: wniosek podatnika o przyznanie ulgi inwestycyjnej oraz zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami stwierdzającymi wysokość tych wydatków. [b]Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, jeżeli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników[/b] lub w drodze dziedziczenia. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele.
[srodtytul]Problematyczne zmiany[/srodtytul]