Rząd przygotował projekty nowych rozporządzeń określających wzory oświadczeń majątkowych. Będą się nimi posługiwać radni, ale także wójt, starosta czy marszałek. A także samorządowi urzędnicy, np. sekretarz czy skarbnik.
Zobacz nowe rozporządzenie i wzór oświadczenia majątkowego samorządowca (pdf; 380 KB)
Co nowego w nim znajdziemy? Przede wszystkim dokładne wskazanie okoliczności, w związku z którą oświadczenie jest składane. Praktyka wskazała bowiem, że kontrolowani, składając oświadczenia, wykazują majątek bez podania konkretnej daty (ślubowania czy odwołania z pełnionej funkcji). To rodzi wątpliwości, czy np. radny opisał stan swego majątku na wymagany dzień, czy też na jakiś inny. Ato decyduje o zgodności z prawem treści oświadczenia. Brak wskazania wydarzenia, w związku z którym oświadczenie jest składane, utrudnia również kontrolę jego prawdziwości.
Najwięcej problemów zobowiązani mają z ujawnieniem posiadanych nieruchomości. Dlatego nowe formularze wskazują, że podać należy opis nieruchomości (dom, mieszkanie, lokal użytkowy, plac, działka) rodzaj zabudowy (garaż, hala, magazyn, inne). Precyzują, że należy podać dokładny jej adres oraz powierzchnię w metrach kwadratowych. A ponadto wskazać, czy należy ona do majątku odrębnego (wójta, radnego), czy też jest objęta współwłasnością małżeńską lub z osobą trzecią.
6 oświadczeń majątkowych