Oświadczenia majątkowe: wzór pomoże radnemu ujawnić majątek

Przy każdym punkcie oświadczenia radny znajdzie w formularzu podpowiedź, jak go wypełnić

Publikacja: 23.08.2011 04:57

Oświadczenia majątkowe: wzór pomoże radnemu ujawnić majątek

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Rząd przygotował projekty nowych rozporządzeń określających wzory oświadczeń majątkowych. Będą się nimi posługiwać radni, ale także wójt, starosta czy marszałek. A także samorządowi urzędnicy, np. sekretarz czy skarbnik.

Zobacz nowe rozporządzenie i wzór oświadczenia majątkowego samorządowca (pdf; 380 KB)

Co nowego w nim znajdziemy? Przede wszystkim dokładne wskazanie okoliczności, w związku z którą oświadczenie jest składane. Praktyka wskazała bowiem, że kontrolowani, składając oświadczenia, wykazują majątek bez podania konkretnej daty (ślubowania czy odwołania z pełnionej funkcji). To rodzi wątpliwości, czy np. radny opisał stan swego majątku na wymagany dzień, czy też na jakiś inny. Ato decyduje o zgodności z prawem treści oświadczenia. Brak wskazania wydarzenia, w związku z którym oświadczenie jest składane, utrudnia również kontrolę jego prawdziwości.

Najwięcej problemów zobowiązani mają z ujawnieniem posiadanych nieruchomości. Dlatego nowe formularze wskazują, że podać należy opis nieruchomości (dom, mieszkanie, lokal użytkowy, plac, działka) rodzaj zabudowy (garaż, hala, magazyn, inne). Precyzują, że należy podać dokładny jej adres oraz powierzchnię w metrach kwadratowych. A ponadto wskazać, czy należy ona do majątku odrębnego (wójta, radnego), czy też jest objęta współwłasnością małżeńską lub z osobą trzecią.

6 oświadczeń majątkowych

składa radny w trakcie 4-letniej kadencji. Każde jest przechowywane przez 6 lat

Formularz podpowie, że trzeba też ujawnić formę nabycia nieruchomości (kupno, spadek, darowizna, zamiana, zniesienie współwłasności), datę nabycia, oraz dane podmiotu, od którego nieruchomość została np. kupiona. Jeżeli jej zbywcą była osoba fizyczna, wystarczy podać, że "nabyto od osoby fizycznej". W przypadku kupna od osoby prawnej trzeba będzie podać jej nazwę i adres siedziby. Oczywiście ujawnieniu podlegać będzie również wartość posiadanych nieruchomości.

Nowy wzór oświadczenia precyzuje, że jest nią "cena nabycia z aktu notarialnego lub innego dokumentu określającego jej wartość". Z praktyki wynika, że konieczne jest ujawnianie w oświadczeniach informacji o gruntach rolnych  dzierżawionych od Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego. Pozwala to ustalić, czy przestrzegany jest zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Radnemu, który się do niego nie stosuje, grozi utrata mandatu.

Po wejściu do UE dochodami z gospodarstwa rolnego stały się również dopłaty i dotacje unijne, często pomijane w oświadczeniach, a podlegające ujawnieniu.

Zobacz nowe rozporządzenie i wzór oświadczenia majątkowego samorządowca

(pdf; 380 KB)

Zobacz serwis

»

Samorząd

»

Radni i pracownicy samorządowi

Rząd przygotował projekty nowych rozporządzeń określających wzory oświadczeń majątkowych. Będą się nimi posługiwać radni, ale także wójt, starosta czy marszałek. A także samorządowi urzędnicy, np. sekretarz czy skarbnik.

Zobacz nowe rozporządzenie i wzór oświadczenia majątkowego samorządowca (pdf; 380 KB)

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr