Dodatek za spis powszechny z PIT

Urzędnik jednostki samorządu terytorialnego oddelegowany do pracy podczas spisu ludności musi zapłacić podatek. Wynagrodzenie nie jest dochodem z pracy

Publikacja: 18.10.2011 04:35

Dodatek za spis powszechny z PIT

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB2/415-372/11-2/DS).

Gmina oddelegowała swojego pracownika do gminnego biura spisowego. Za pracę przy przeprowadzanym w 2011 r. powszechnym spisie ludności i mieszkań urzędnik otrzymywał, oprócz cały czas pobieranej wypłaty pracowniczej, dodatek spisowy i nagrody.

Jednostka samorządu wyjaśniła, że nie zawarła z pracownikiem żadnej dodatkowej umowy-zlecenia ani o dzieło, a fundusze na świadczenia dla oddelegowanego urzędnika pochodziły z dotacji budżetu państwa.

Jednostka uznała, że należności za pracę w biurze spisowym trzeba zakwalifikować nie jako przychody pracownicze, ale przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy o PIT do tej kategorii zalicza się m.in. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej zlecił wykonanie określonych czynności. Regulacja ta dotyczy przede wszystkim przychodów biegłych w postępowaniach sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz przychodów z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy publicznej, ale katalog nie jest zamknięty. Za przychody z działalności publicznej uważa się wszystkie przychody osób, którym władza zleca wykonanie jakichś czynności, jeśli ma podstawę wynikającą z określonych przepisów prawa i jednocześnie ustawa o PIT nie kwalifikuje ich inaczej.

Podstawą do zlecenia pracownikom jednostek samorządu pracy podczas spisu powszechnego jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (DzU z 2010 r. nr 47, poz. 277). Przewiduje ona, że gminni komisarze spisowi powołują do biur spisowych pracowników gmin. Dyrektor IS uznał, że opisywana sytuacja to właśnie zlecenie przewidziane w art. 13 ust. 6. Prace w biurze zlecał nie pracodawca, ale inny podmiot.

„Świadczenia te zostały otrzymane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez komisarzy spisowych, czyli inny podmiot niż pracodawca, dlatego też przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście" – wyjaśniła izba skarbowa.

Zobacz serwisy:

» Samorząd » Radni i pracownicy samorządowi » Wynagrodzenia

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Interpretacje, orzeczenia podatkowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku