Do końca grudnia szef powinien na piśmie przedłożyć mianowanemu zatrudnionemu w jego jednostce informację o przekształceniu 1 stycznia 2012 jego stosunku pracy w umowę bezterminową.
Jakie wynagrodzenie
Wobec pracowników samorządowych mianowanych do końca 2011 r. utrzymano stare zasady wynagrodzeń, tj. określone w rozporządzeniach Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.) oraz w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).
Wskazane tam wynagrodzenie zasadnicze było widełkowe oraz na sztywno podano zasady przyznawania dodatku funkcyjnego. Mogli go dostać zatrudnieni na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem, radca prawny oraz zatrudnieni na innych wynikających z rozporządzenia stanowiskach (a w zasadzie z załączników do rozporządzenia), np. rzecznik prasowy lub główny specjalista.
Po 31 grudnia 2008 zasady ustalania wynagrodzeń tych pracowników zostały odformalizowane. Prawo co do zasady określa, jakie uprawnienia związane z wynagrodzeniem przysługują zatrudnionym. Chodzi o obligatoryjne zasadnicze, dodatek stażowy, nagrodę jubileuszową oraz fakultatywny dodatek funkcyjny i specjalny.
Ustawa i rozporządzenie określają jedynie minimalny poziom wynagrodzenia, jakie można przyznać na danym stanowisku, a decyzja o wysokości przyznanego oraz o maksymalnym wynagrodzeniu na nim wynika z regulaminu wynagradzania obowiązującego w jednostce. Podobnie do jej kierownika należy decyzja o przyznaniu dodatku funkcyjnego i jego wysokości. To on może konkretnej osobie dać dodatek specjalny za wykonywanie konkretnych powierzonych obowiązków.
Co się zmieni
Czy zatem wynagrodzenie pracownika mianowanego może zmienić się po 1 stycznia 2012? Jest to dopuszczalne, choć w regulaminach wynagradzania stawki określane po 1 kwietnia 2009 (po wejściu w życie rozporządzeń RM o wynagradzaniu pracowników samorządowych) oscylowały na poziomie wskazanych wynagrodzeń przed tą datą.