Rada gminy Płońsk podjęła uchwałę w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w treści uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jednej z miejscowości. Sprostowanie polegało na zastąpieniu wyrazów „na działce nr 134/7" wyrazami „na działkach 134/6 oraz 134/7".
Uchwałę zakwestionował wojewoda mazowiecki.
– W tej sprawie najistotniejsze jest ustalenie, czy błąd popełniony przez organy gminy w trakcie prac nad przygotowaniem, a następnie uchwaleniem planu, polegający na niezamierzonym nieumieszczeniu zmian w tekście planu, stanowi oczywistą omyłkę pisarską, która może być skorygowana sprostowaniem, czy też jest to błąd istotny, którego naprawienie prowadzi do zmiany merytorycznego tekstu uchwały pierwotnej – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że za oczywistą omyłkę pisarską można uznać tylko taką, która polega na widocznym niewłaściwym użyciu wyrazu, widocznie mylnej pisowni, błędzie gramatycznym albo też widocznym, niezamierzonym opuszczeniu jednego czy kilku wyrazów.
Omyłki takie nie wywołują wątpliwości co do sensu rozstrzygnięcia. Sprostowanie takich błędów nie może prowadzić do ponownego rozstrzygnięcia sprawy, odmiennego od pierwotnego.