Z analizy Związku Miast Polskich wynika, że samorządy do zadań zleconych im przez rząd dokładają 8 mld zł rocznie. – Mamy opracowania, które wskazują, że rząd samorządom dołożył ok. 60 małych i poważnych obowiązków, a w ślad za tym nie były przekazywane adekwatne środki na ich sfinansowanie – zauważa prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
Dlatego samorządy po wielu bezskutecznych monitach i petycjach do rządu, angażowaniu posłów i nagłaśnianiu problemu w mediach, a nawet spektakularnej dymisji burmistrza, rządzącego od VI kadencji Nieszawą (Kujawsko-Pomorskie), podejmują inne działania.
W lubuskich gminach rozpoczyna się wielkie liczenie niezapłaconych kosztów zadań zleconych przez rząd na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Te dane są potrzebne do wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, że to niezgodne z art. 167 konstytucji.
To efekt decyzji 82 gmin ze Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego z początku kwietnia, które otrzymają poparcie Związku Miast Polskich.
– W poniedziałek będziemy dogadywać szczegóły – zapowiada prezydent Nowej Soli Vadim Tyszkiewicz, szef zrzeszenia. – Mamy determinację i pieniądze, by przeprowadzić procedurę.