Wprowadzenie takiego rozwiązania zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (druk sejmowy nr 23).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami określenie i zmiana granic parku narodowego następuje w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Jednocześnie art. 10 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody stanowi, że treść takiego rozporządzenia musi zostać uzgodniona z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego. Oznacza to, że zmianę granic parku narodowego może zablokować uchwała rady gminy, która uzgodnienia takiego aktu odmówi.
Uzgodnienie jest najdalej idącą formą współdziałania organów w procesie stanowienia prawa. Aby uzgadniany akt mógł zostać wydany i wejść w życie konieczna jest zgoda zarówno organu wydającego, jak i uzgadniającego jego treść.
- Konieczność uzyskania wiążącego, pozytywnego stanowiska rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich skutecznie uniemożliwia zwiększenie stopnia ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych kraju – czytamy w przyjętym 26 czerwca przez rząd stanowisku. – Nie jest także możliwa realizacja założeń przyjętych w dokumentach strategicznych, jak np. zadań dotyczących utworzenia nowych i powiększenia istniejących parków narodowych.
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody wprowadza zmianę istotną. Przewiduje bowiem, że zmiana granic parków narodowych będzie jedynie przez właściwe organy gmin opiniowana. Przy czym opinia rady w tej sprawie nie będzie miała charakteru wiążącego. A to oznacza, że Rada Ministrów będzie mogła rozporządzenie rozszerzające granice parku narodowego wydać nawet w sytuacji, gdy będzie ona negatywna.