Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który zapadł 9 sierpnia 2012 (sygn. I SA/Sz 266/12).
Sprawa dotyczy opłaty dodatkowej, którą zarządca drogi pobiera m.in. za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania (SPP) ustawa o drogach publicznych (dalej u.d.p.)przewiduje, że wysokość opłaty dodatkowej nie może przekroczyć 50 zł, a 5-letni termin jej przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym opłata powinna zostać uregulowana.
Uchylając się od uiszczenia tej opłaty właściciele aut często wskazują jako „winnych" inne osoby, którym użyczyły w tym czasie pojazdu. Organy administracji i sądy przyjmują bowiem, że choć zobowiązanym do zapłaty opłaty dodatkowej jest właściciel pojazdu, to może on uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wskaże osobę, która faktycznie użytkowała pojazd w danym czasie. Problem powstaje, gdy wskazana przez właściciela osoba, mieszka za granicą. Gminie trudno wtedy wyegzekwować od niej pieniądze.
Wyrok WSA podważa dotychczasową praktykę organów egzekucyjnych, a także orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach. O tym, że kwestia ta budzi kontrowersje wśród samych sędziów świadczy zdanie odrębne, które do wyroku WSA w Szczecinie zgłosił jeden z członków składu orzekającego.
Ojciec parkował służbowym autem syna
Prezydent miasta wystawił Dariuszowi K. wezwanie do zapłaty należności z tytułu opłaty dodatkowej za niewykupienie biletów postojowych w SPP między lipcem 2006 r. a styczniem 2008 r. Dariusz K. wyjaśnił, że wskazany w piśmie pojazd był pojazdem służbowym, należącym do jego pracodawcy – spółki P. Dariusz K. stwierdził, że zawsze opłacał postój w płatnej strefie, a pracodawca zwracał mu koszty biletów. Przyznał jednak, że w tym samym okresie użyczał tego auta swojemu ojcu i to on prawdopodobnie nie wykupował biletów postojowych – na stałe mieszka za granicą i nie miał świadomości, że należy opłacać postój w strefie. Spółka P. zapytana przez prezydenta miasta o to, czy Dariusz K. mógł użyczać służbowego auta osobom trzecim, kategorycznie zaprzeczyła.