Nadzór nad postępowaniem o nadanie stopni awansu zawodowego nauczycielom oraz nad komisjami kwalifikacyjnymi i egzaminacyjnymi będzie sprawował organ prowadzący szkołę, a nie kurator. Tak wynika z założeń nowelizacji Karty nauczyciela.
Władze samorządowe zyskają też prawo do powoływania komisji przesłuchujących kandydatów na nauczyciela dyplomowanego. Teraz ta kompetencja należy do kuratora. Jego przedstawiciele nie będą już występować w charakterze członków komisji, lecz obserwatorów. W takiej roli będą mogli też wziąć udział w postępowaniu rodzice uczniów ze szkoły, w której pracuje nauczyciel.
Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, wyjaśnia, że dzięki temu o awansie będzie decydował organ usytuowany bliżej szkoły i za nią odpowiedzialny. Większy wpływ na podejmowane decyzje zyska także dyrektor szkoły.
– To on najlepiej zna pracę nauczyciela i jest właściwy do dokonywania wobec niego wszelkich czynności z zakresu prawa pracy – wyjaśnia Krystyna Szumilas.
W komisjach: egzaminacyjnej na nauczyciela mianowanego i w kwalifikacyjnej na dyplomowanego, nadal będą zasiadać eksperci z ministerialnej listy, chociaż zmniejszy się ich liczba. Odpowiednio z dwóch do jednego oraz z trzech do dwóch.