Już w pierwszej połowie 2013 r. szpitale, których organy założycielskie czyli samorządy nie będą w stanie spłacić długów, muszą przekształcić je spółki prawa handlowego lub zlikwidować. Transformacja zoz-u spółkę będzie niosła za sobą pewne konsekwencje. Jedną z nich są kwestie zatrudnienia związane z personelem medycznym, administracyjnym i pomocniczym lecznicy.
Ustawa o działalności leczniczej przewiduje dwa sposoby przekształcenia zoz. Pierwszy z nich to połączenie dwóch placówek medycznych. Jedna lecznica przejmuje drugą lub dwa zakłady łączą się w jedną całość.
Drugi sposób umożliwia natomiast przekształcenie zoz w spółkę prawa handlowego – w trybie określonym w art. 69 ustawy o działalności leczniczej.
Dla pracowników zarówno lecznic łączących się jak i komercjalizujących oznacza to przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. W myśl art. 23 (1) kodeksu pracy pracodawca przejmujący zakład pracy innego pracodawcy czyli np. spółka od zoz-u staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Kodeks pracy przewiduje także zasady, na jakich za zobowiązania ze stosunku pracy odpowiadają dotychczasowy i nowy pracodawca.
Dla pracowników szpitala jego transformacja w trybie 23 (1) k.p. będzie oznaczać, że mają prawo rozstać się z nowym pracownikiem w szczególny sposób. Podwładni w ciągu dwóch miesięcy do transformacji będą mogli złożyć wypowiedzenie nowej spółce, które potrawa siedem dni. Przepisy nakazują traktować takie rozwiązanie umowy o pracę jak dokonane za wypowiedzeniem przez pracodawcę.