W nazwach ulic wielu polskich miejscowości w dalszym ciągu widnieją komunistyczni patroni, m.in. zagłębiem komunistycznych nazw ulic jest Kępno w woj. Wielkopolskim. Jak poinformował na łamach „Gazety Polskiej Codziennie" Wojciech Mucha dochodzi do takich absurdów, że ulica Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego krzyżuje się z ul. Armii Krajowej, a ul. Kombatantów wpada w ul. Polskiej Partii Robotniczej. Na tabliczkach z nazwami widnieje nazwisko m.in. komunistki Hanki Sawickiej.
Wkrótce ma się to zmienić, a komunistyczni patroni mają zniknąć z nazw ulic oraz placów. Zakaz upamiętniania takich osób oraz organizacji, wydarzeń oraz dat symbolizujących komunizm zawiera projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jego autorami są senatorowie.
Do podjęcia działań legislacyjnych zainspirowała ich Rada Miasta Jastrzębie Zdrów, która zwróciła się do Senatu z petycją w sprawie uchwalenia ustawy usuwającej z życia publicznego komunistycznych patronów ulic i placów.
Senat stwierdził, że ustawodawca nie może pozwolić na propagowanie tego rodzaju symboliki, gdyż byłoby to demoralizujące dla społeczeństwa. Ponadto na równi z komunizmem należy potraktować wszystkie inne ustroje totalitarne. – Odmienne stanowisko byłoby wyrazem preferencji dla innych niż komunizm ustrój totalitarnych, a podkreślenia wymaga, że w polskim systemie prawa wszystkie ustroje totalitarne są traktowane tak samo – zauważają senatorowie. Powołując się przy tym na art. 13 Konstytucji i art. 256 kodeksu karnego.
Projekt przygotowany przez senatorów zakłada zakaz nadawania przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
W projekcie co prawda nie wskazano skutku podjęcia uchwały sprzecznej z ustanowionym zakazem, ale będą to regulowały właściwe przepisy ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym oraz o samorządzie województwa, przewidujące nieważność uchwał sprzecznych z obowiązującym prawem. Przy czym stwierdzenie przez wojewodę nieważności aktu nadające nazwę niezgodną z projektowaną ustawą będzie wymagało opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej tę niezgodność. Wojewoda będzie mógł także zaciągnąć opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.