24 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę (I FPS 1/13)
o następującej treści:
„W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług".
Uchwała ta diametralnie zmienia dotychczasowy sposób rozliczenia VAT dokonywany przez gminy i przez ich jednostki budżetowe. Nie ma jednak – w przeciwieństwie do nowo wprowadzanych przepisów prawnych – żadnego okresu przejściowego, tzw. vacatio legis. Czyli okresu potrzebnego do wdrożenia i praktycznego stosowania nowych uregulowań.
Nie działa wstecz
Uchwała NSA, zresztą tak jak każda inna, stanowi jedynie interpretację przepisów i zazwyczaj wiąże także w okresie sprzed jej wydania. Jednak zgodnie z komunikatem ministra finansów wydanym 9 lipca 2013 r. i umieszczonym na stronach internetowych ministerstwa (finanse.mf.gov.pl), ta konkretna uchwała NSA działa tylko na przyszłość, czyli po dniu jej wydania. Minister finansów stwierdził w komunikacie, że „nie będą kwestionowane dotychczasowe rozliczenia gminnych jednostek budżetowych jako podatników VAT".