Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
Latem ubiegłego roku do Związku miast Polskich zwróciło się stowarzyszenie o wskazanie linków do Biuletynu Informacji Publicznej, zawierających: protokoły z posiedzeń zarządu ZMP, protokoły z posiedzeń wszystkich komisji, sprawozdanie z wykonania budżetu i bilans za lata 2009, 2010, 2011, 2012 oraz udzielenie informacji - w jakiej wysokości każdy członek ZMP wnosi składkę.
Organizacja wskazała, że w przypadku trudności z przesłaniem linków, jest również zainteresowana udostępnieniem danych w postaci skanów i przesłanie ich na podany adres e-mail.
W odpowiedzi ZMP stwierdził, że nie podlega obowiązkowi udostępniania informacji publicznej, gdyż nie jest podmiotem wskazanym w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Wyjaśnił również, że żadne z miast zrzeszonych nie przekazało związkowi wykonania żadnych zadań publicznych, a samo ZMP nie dysponuje składnikiem majątku publicznego.
Dalej związek zwrócił uwagę na ustawę o samorządzie gminnym, na podstawie której prowadzi swoją dotychczasową działalność. Jego zdaniem ustawodawca stwierdził w niej wprost, że stowarzyszenia gmin (związki) mogą być tworzone w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów, a do realizacji zadań publicznych i dysponowania majątkiem publicznym wskazał inne możliwości i struktury, zarówno w samej ustawie ustrojowej jak i w ustawie o gospodarce komunalnej.