- Po odwołaniu się od decyzji przez stronę, organ II instancji - zamiast załatwić sprawę merytorycznie – przekazał ją do I instancji do ponownego rozpatrzenia. Strona jest niezadowolona z takiego rozstrzygnięcia i chce wnieść sprzeciw do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy, w razie uwzględnienia sprzeciwu, sąd będzie mógł sam rozstrzygnąć o prawach i obowiązkach strony?
Nie.
Czytaj także: Postępowanie administracyjne: czy strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania
Zakres uprawnień organu odwoławczego określa art. 138 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). W art. 138 § 2 k.p.a. przyjęto, że organ II instancji może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, gdy ta decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. W myśl art. 138 § 2b k.p.a., nie można skorzystać z takiego rozwiązania, jeżeli postępowanie wyjaśniające może zostać przeprowadzone przed organem odwoławczym, w granicach określonych w art. 136 k.p.a. Organ odwoławczy może sam przeprowadzić – na żądanie strony lub z urzędu – dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie. Ponadto, jeżeli decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie, organ II instancji przeprowadza postępowanie wyjaśniające, w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy, na zgodny wniosek wszystkich stron zawarty w odwołaniu. Rozwiązanie to stosuje się także w przypadku, gdy jedna ze stron zawarła w odwołaniu taki wniosek, a pozostałe strony wyraziły na to zgodę (mają na to 14 dni od dnia doręczenia im zawiadomienia o wniesieniu odwołania ze wskazanym wyżej wnioskiem).
W sytuacji, gdy organ II instancji wyda decyzję kasacyjną (czyli uchyli zaskarżoną decyzję i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji), strona niezadowolona z tej decyzji może wnieść od niej sprzeciw. Wymagania i ograniczenia związane ze skorzystaniem z tego środka określono w art. 64a-64e i art. 151a ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.).