Zgodnie z obowiązującym art. 240a ust. 8 ustawy o finansach publicznych RIO ustala budżet jednostki samorządu terytorialnego, gdy ta nie opracowała programu postępowania naprawczego lub program ten nie uzyskał akceptacji RIO. Przepis przesądza, że ustalony przez Izbę budżet może nie zachowywać relacji finansowych z art. 242–244 tej ustawy, czyli m.in. wynikających z indywidualnego wskaźnika zadłużenia.
Wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych dodaje do art. 240a nowy ust. 9. Po pierwsze, zawiera on upoważnienie dla właściwej rady (sejmiku) do nowelizowania ustalonego przez RIO budżetu. Po drugie, ograniczenie, z którego wynika, że taka nowelizacja nie może prowadzić do zwiększenia stopnia niezachowania relacji (z art. 242–244 ustawy) wynikających z budżetu ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową.
Nowelizacja przesądza, że zmiana ustalonego przez RIO budżetu nie może dotyczyć utworzenia funduszu sołeckiego czy zaciągania zobowiązań na nowe inwestycje. Nie będzie mogła również dotyczyć podwyżki wynagrodzeń pracowników samorządowych czy diet radnych.
podstawa prawna: ustawa z 9 maja 2014 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (...) DzU z 10 lipca, poz. 911