Kiedy radny nie straci mandatu za wynajęcie garażu

Gmina wygaszając radnemu mandat, z uwagi na wynajem garażu w związku z wykorzystaniem mienia gminy, musi udowodnić, że najem jest prowadzony na zasadach uprzywilejowanych.

Aktualizacja: 18.10.2014 13:55 Publikacja: 18.10.2014 13:30

Kiedy radny nie straci mandatu za wynajęcie garażu

Foto: www.sxc.hu

Taki wniosek niesie uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

 

Uprzywilejowane zasady

 

Rada Miejska w Staszowie stwierdziła uchwałą wygaśnięcie mandatu radnego, wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Organ, przy udziale Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Rady Miejskiej, ustalił, że radny poprzez najem garażu stanowiącego mienie komunalne, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, naruszył przepisy o samorządzie gminnym.

Zgodnie z prawem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Mężczyzna zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, twierdząc że spojrzenie radnych na sprawę odbiega od wniosków przyjętych do tej pory w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Przywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym położono nacisk na wykładnię celowościową wskazanego przez radę przepisu.

O prowadzeniu przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego można mówić tylko wtedy, gdy radny korzysta z tego mienia na uprzywilejowanych zasadach, wykorzystując swoją pozycję w gminie. Natomiast w przypadku korzystania przez niego z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności lub na warunkach powszechnie ustalonych w odniesieniu do danego typu czynności prawnych dla wszystkich mieszkańców gminy, nie dochodzi do naruszenia przepisów.

Mężczyzna wyjaśnił, że umowę najmu garażu zawarł w 2006 roku na warunkach, na jakich może go wynająć od gminy każdy mieszkaniec. Dodał również, że uchwała stwierdzająca wygaśnięcie mandatu radnego powinna być należycie uzasadniona, a nie zawierać, tak jak w tym przypadku, wyłącznie przywołanie przepisów bez odniesienia do konkretnych okoliczności faktycznych.

Niewygodny garaż

W odpowiedzi na skargę, Rada Miasta przedstawiła stan faktyczny sprawy oraz swój punkt widzenia. Wyjaśniła, że radny objął swój mandat cztery lata temu i od chwili objęcia funkcji zobowiązany był do zaprzestania prowadzenia działalności z wykorzystaniem mienia gminnego, w terminie trzech miesięcy od dnia ślubowania. Tak też się nie stało. Umowę najmu garażu zawarł jako firma handlowa już w 2006 roku, składając tym samym oświadczenie woli w zakresie wykorzystywania przedmiotowego garażu do prowadzonej działalności gospodarczej. Wcześniej, bo w dniu 2000 roku mężczyzna podpisał umowę najmu jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca.

Zdaniem Rady, doszło zatem do zmiany podmiotu wynajmującego z osoby fizycznej na prowadzącą działalność gospodarczą. Tym samym wyłonienie najemcy powinno nastąpić w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Organ ustalił ponadto, że cena najmu w kwocie sześćdziesięciu złotych miesięcznie jest znacznie zaniżona, w porównaniu do cen rynkowych mieszczących się w granicach od stu do dwustu złotych, a wręcz rażąco niska, przy uwzględnieniu przywilejów podatkowych przysługujących przedsiębiorcy. W związku z tym, zdaniem organu, doszło do wynajmowania przez radnego garażu na zasadach uprzywilejowanych.

Radny musi odnieść korzyść

WSA 25 września 2014 roku stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta z uwagi na nieprawidłową interpretację przepisów o zakazie prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej.

Sąd orzekł, iż w rozpoznawanej sprawie nie ustalono, czy z tytułu najmu garażu na warunkach określonych w umowie radny odniósł korzyści w porównaniu z lokalną społecznością samorządową.

Rada Miejska w uzasadnieniu uchwały o wygaśnięciu mandatu skarżącego nie wskazała, jaką działalność gospodarczą prowadzi mężczyzna oraz na czym ta działalność polega. Ograniczyła się jedynie do przytoczenia przepisów prawa regulujących kwestię wygaśnięcia mandatu w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Dopiero w odpowiedzi na skargę podjęto próbę wykazania, że radny wynajmuje przedmiotowy garaż na zasadach uprzywilejowanych, a w realiach tej sprawy jest to działanie spóźnione.

W ocenie sądu celem przepisów określanych jako antykorupcyjne jest zapobieganie sytuacjom, w których radni mogliby osiągać jakiekolwiek korzyści z tytułu sprawowanego mandatu i przez to osłabiać zaufanie wyborców i opinii publicznej do ich prawidłowego, etycznego funkcjonowania.

WSA zwrócił uwagę, iż w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego negatywnie oceniono, aby jakiekolwiek tylko korzystanie przez radnego z mienia komunalnego, pozostające w związku funkcjonalnym z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, powodowało skutek w postaci wygaśnięcia jego mandat.

Zdaniem NSA, zasadniczym celem rozwiązań antykorupcyjnych jest wyeliminowanie sytuacji, gdy radny, poprzez wykorzystywanie funkcji radnego, uzyskiwałby nieuprawnione korzyści dla siebie lub swoich bliskich. O potencjalnie korupcyjnym wykorzystywaniu mienia jednostki samorządowej można mówić wtedy, gdy radny, uczestnicząc w pracach organów samorządu może wpływać na treść uchwał i decyzji podejmowanych przez te organy (II SA/Ke 634/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Taki wniosek niesie uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Uprzywilejowane zasady

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem