Nie rzadziej niż raz na rok
Rada Miasta Rydułtowy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rydułtowy. W jednym z paragrafów załącznika do uchwały postanowiono, że nieruchomości zajęte pod budynki w zabudowie wielomieszkaniowej oraz budynki przeznaczone na potrzeby oświaty, kultury, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, gastronomii, handlu środkami spożywczymi, a w szczególności miejsca gromadzenia odpadów komunalnych, czy też korytarze piwniczne, są obszarami podlegającymi obowiązkowej deratyzacji. Właściciele tych nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji w wyznaczonym przez Burmistrza Miasta Rydułtowy terminie, lecz nie rzadziej niż raz na rok.
W innym natomiast przepisie określono, że w przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne, Burmistrz Miasta Rydułtowy określi, w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, obszary podlegające dodatkowej obowiązkowej deratyzacji oraz termin jej przeprowadzenia.
Szczurzy problem
Takie zapisy nie spodobały się prokuratorowi rejonowemu, który postanowił zaskarżyć je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, żądając stwierdzenia ich nieważności.
Zarzucił regulaminowi naruszenie Konstytucji RP oraz przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, polegające na przekroczeniu uprawnień ustawowych, poprzez zobowiązanie właścicieli do przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji i przekazanie uprawnień rady do kompetencji Burmistrza oraz nieuprawnione powtórzenie w uchwale zapisów ustawy.
Rada nie zrozumiał swojego błędu. W odpowiedzi na skargę wskazała, że w regulaminie nie nałożono na właścicieli nieruchomości obowiązku przeprowadzania deratyzacji, albowiem wynika on już z przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym, w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki. Rada wyraziła ubolewanie nad takimi zapisami i zadeklarowała chęć dostosowania stanu prawnego do wymagań prawa, poprzez podjęcie inicjatywy uchwałodawczej.