Podstawową metodą udziału w wyborach jest głosowanie osobiste w lokalu wyborczym. Kodeks wyborczy dopuszcza jednak alternatywne formy, a jedną z nich jest głosowanie poprzez pełnomocnika.
Do 7 listopada 2014 r.
– Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika polega na upoważnieniu innej, zaufanej osoby do oddania głosu w imieniu wyborcy – wyjaśnia Olga Skarżyńska z Fundacji Batorego. – Pełnomocnik głosuje zatem w lokalu wyborczym osobiście, ale nie w imieniu własnym, lecz mocodawcy – dodaje.
Aby z tej formy udziału w głosowaniu skorzystać, należy wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Można go wysłać pocztą lub doręczyć do urzędu przez dowolną osobę najpóźniej do 7 listopada 2014 r.
Wniosek musi podpisać wnoszący. Gdy ten nie umie lub nie jest w stanie samodzielnie tego uczynić, podpis na wniosku może złożyć osoba, która ma być pełnomocnikiem.
– Kwestia sporządzania pełnomocnictw została uregulowana precyzyjnie – mówi Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej. – Akty pełnomocnictwa są sporządzane w sposób dogodny dla tych wyborców, przeważnie w miejscu ich zamieszkania bądź innym wskazanym we wniosku – dodaje.