Wybory 2014: wnuczek zagłosuje jako pełnomocnik? za babcię i dziadka

Wszyscy, którym wiek lub inwalidztwo uniemożliwia osobiste oddanie głosu, mogą wziąć udział w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika.

Publikacja: 30.10.2014 08:28

Aby głosować przez pełnomocnika, należy wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskie

Aby głosować przez pełnomocnika, należy wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Podstawową metodą udziału w wyborach jest głosowanie osobiste w lokalu wyborczym. Kodeks wyborczy dopuszcza jednak alternatywne formy, a jedną z nich jest głosowanie poprzez pełnomocnika.

Do 7 listopada 2014 r.

– Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika polega na upoważnieniu innej, zaufanej osoby do oddania głosu w imieniu wyborcy – wyjaśnia Olga Skarżyńska z Fundacji Batorego. – Pełnomocnik głosuje zatem w lokalu wyborczym osobiście, ale nie w imieniu własnym, lecz mocodawcy – dodaje.

Aby z tej formy udziału w głosowaniu skorzystać, należy wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Można go wysłać pocztą lub doręczyć do urzędu przez dowolną osobę najpóźniej do 7 listopada 2014 r.

Wniosek musi podpisać wnoszący. Gdy ten nie umie lub nie jest w stanie samodzielnie tego uczynić, podpis na wniosku może złożyć osoba, która ma być pełnomocnikiem.

– Kwestia sporządzania pełnomocnictw została uregulowana precyzyjnie – mówi Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej. – Akty pełnomocnictwa są sporządzane w sposób dogodny dla tych wyborców, przeważnie w miejscu ich zamieszkania bądź innym wskazanym we wniosku – dodaje.

Można odwołać

Udzielone pełnomocnictwo wyborca może odwołać, składając stosowne oświadczenie wójtowi, nie później niż dwa dni przed głosowaniem, czyli do 14 listopada.

Wyborca może także zawsze zagłosować osobiście, pod warunkiem że dotrze do lokalu wyborczego wcześniej niż jego pełnomocnik i przedstawi komisji stosowne oświadczenie.

W sytuacji, gdy to pełnomocnik stawi się pierwszy w lokalu wyborczym, oddany przez niego głos będzie ważnym głosem wyborcy, w którego imieniu głosował.

Pełnomocnictwo udzielone do głosowania 16 listopada nie obejmuje drugiej tury wyborów. Aby zagłosować w ten sam sposób 30 listopada, konieczne będzie złożenie odrębnego wniosku.

Kodeks wyborczy

Kto i komu udzieli pełnomocnictwa

Głosować przez pełnomocnika mogą: osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, oraz posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym:

- inwalidzi I i II grupy,

- osoby całkowicie niezdolne do pracy,

- osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji,

- osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Pełnomocnikiem do głosowania nie może być:

- kandydat startujący w wyborach samorządowych,

- osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej,

- mężowie zaufania.

Pełnomocnictwo można przyjąć od jednej osoby. Wyjątkowo od dwóch, jeżeli jedną z nich jest: dziadek, babka, ojciec, matka, brat, siostra, syn, córka, wnuk lub wnuczka pełnomocnika.

Podstawową metodą udziału w wyborach jest głosowanie osobiste w lokalu wyborczym. Kodeks wyborczy dopuszcza jednak alternatywne formy, a jedną z nich jest głosowanie poprzez pełnomocnika.

Do 7 listopada 2014 r.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości