Sejm uchwalił dzisiaj dwie ustawy: nowelizację przepisów o służbie cywilnej i nową ustawę o pracownikach samorządowych.

Zasadnicze zmiany przewidziane w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej dotyczą likwidacji państwowego zasobu kadrowego (PZK) i powrotu urzędników piastujących wysokie stanowiska, powoływanych od 2006 r. z PZK, do służby cywilnej. Członkowie służby cywilnej zatrudnieni w administracji państwowej będą podobnie do urzędników samorządowych oceniani przez przełożonych. Nowela przewiduje też powrót apolitycznego szefa służby cywilnej. Będzie on podlegał bezpośrednio premierowi. Kandydaci na to stanowisko będą musieli mieć wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania administracji publicznej popartą doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych. Nie mogą też należeć do partii politycznej w momencie wyboru ani przez ostatnie pięć lat.

Z kolei ustawa o pracownikach samorządowych przekazuje w ręce starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzanie kadrami w ich urzędach. Będą oni określali kryteria oceny i wymagania stawiane urzędnikom. Ponadto nowe przepisy przewidują, że w urzędach marszałkowskich, gminnych oraz starostwach będą sekretarze zajmujący się organizacją pracy urzędu i urzędników.

Przepisy trafią teraz do Senatu. Nowela ustawy o służbie cywilnej wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Ustawa o pracownikach samorządowych ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.