Osoby zatrudnione na stanowiskach obsługowych w administracji zespolonej mogą być spokojne. Pod naporem krytycznych uwag resort zdecydował się przesunąć datę reorganizacji na 1 stycznia 2014 r.
Przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt założeń ustawy o utworzeniu wojewódzkich centrów usług wspólnych przewidywał, że od 1 lipca pracownicy aparatów pomocniczych zespolonych służb inspekcji i straży zostaną wcieleni w struktury urzędów wojewódzkich, a ich dotychczasowe stosunki pracy wygasną po trzech miesiącach. Nie wszystkim zostanie zaproponowany etat.
- Wejście w życie ustawy w połowie roku uniemożliwiłoby sfinansowanie wszystkich kosztów reorganizacji ze względu na upływ roku budżetowego. Zabrakłoby środków na wypłatę odpraw czy przystosowania systemów informatycznych – uważa Andrzej Harężlak, Wicewojewoda Małopolski w piśmie do ministerstwa administracji.
- Środki na realizację zadań wykonywanych przez obecnie funkcjonujące jednostki administracji zespolonej, w tym także na finansowanie wynagrodzeń pracowników, są ujęte w wielu działach klasyfikacji budżetowej. Nie będzie jednak możliwości wykorzystania środków zaoszczędzonych w jednym z działów na zadania klasyfikowane w innym dziale, a w projekcie przyjęto założenie, iż cześć kosztów znajdzie pokrycie w budżetach konsolidowanych jednostek – dodaje Przemysław Pacia, Wicewojewoda Wielkopolski.
Wojewodowie nie mieliby więc środków na przeprowadzenie reformy. Poziom rezerwy celowej w budżecie państwa na 2013 r. na zmiany organizacyjne i nowe zadania również nie ujmowały kosztów przewidzianych w założeniach zmian.