Jeśli masz gruntowną wiedzę w dziedzinie stosunków międzynarodowych, pasjonujesz się historią i kulturami świata, jesteś kreatywny i ambitny, a jednocześnie gotowy do podjęcia wymagającej służby na rzecz kraju, jesteś dobrym kandydatem na dyplomatę - podkreśliło MSZ w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek.

Celem aplikacji dyplomatyczno-konsularnej jest przygotowanie do pracy w polskiej dyplomacji. MSZ zwróciło uwagę, że dyplomacja XXI wieku to nie tylko dyplomacja kompetencji, ale także umiejętność skutecznego prowadzenia negocjacji, prezentacji i obrony interesów czy zarządzania zasobami w placówce zagranicznej; nowoczesna polska dyplomacja to również nowoczesne narzędzia informacyjne.

Zawód dyplomaty jest więc zawodem dla osób o wysokich kompetencjach i unikalnych predyspozycjach, znających co najmniej dwa języki obce, aktywnych, skutecznych i zaangażowanych. To zawód dla osób gotowych do pracy na rzecz własnego kraju w różnych warunkach kulturowych i w różnych częściach świata - podkreślił resort w komunikacie.

Nabór na aplikację jest otwarty i odbywa się w drodze konkursu. Wymagane dokumenty można składać do 30 sierpnia, a konkurs na aplikację składa się z części pisemnej i ustnej oraz badania predyspozycji do służby zagranicznej - poinformowało MSZ.

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna jest rocznym kursem organizowanym przez Polski Instytut Dyplomacji. W komunikacie podkreślono, że podjęcie aplikacji wiąże się z zatrudnieniem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.