Informatyzacja: można dofinansować miejsca aktywności cyfrowej

Gminy miejskie i powiaty mogą liczyć na dofinansowanie wyposażenia miejsc, które ułatwią obywatelom dostęp do usług świadczonych przez urzędy publiczne w sieci.

Publikacja: 15.09.2015 02:00

Informatyzacja: można dofinansować miejsca aktywności cyfrowej

Foto: 123RF

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) ogłosiło konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia wspierającego rozwój społeczeństwa informacyjnego. Chodzi o pieniądze na tworzenie centrów aktywności cyfrowej (CAC). O dofinansowanie swoich działań mogą się ubiegać powiaty oraz gminy miejskie. Na realizację konkursu MAC planuje przekazać środki w wysokości 2 mln zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać do 27 września  tego roku do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Tworzenie punktów CAC i wyposażanie ich w niezbędne urządzenia ze środków oferowanych w konkursie ma umożliwić sprawne wykorzystanie profilu zaufanego, co pozwoli na załatwianie przez internet spraw dostępnych w ePUAP, a wymagających dotychczas wizyty w urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim czy w administracji rządowej.

Gminy i powiaty, które otrzymają dofinansowanie, będą zobowiązane do wniesienia wkładu własnego wynoszącego co najmniej 20 proc. wartości projektu. Wniosek o dofinansowanie powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 5 czerwca 2014 r. w sprawie przeprowadzania konkursu oraz przeznaczania i rozliczania środków finansowych na informatyzację (DzU z 2014 r., poz. 780). Wniosek o dofinansowanie może być złożony w postaci papierowej albo elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP (adres skrzynki ePUAP:/MAiC/SkrytkaESP) lub na adres ministerstwa.

W ramach projektu dofinansowanego ze środków MAC zostaną pokryte wydatki poniesione od 28 sierpnia do 31 grudnia 2015 r.

Sprzęt i oprogramowanie

Dofinansowaniem z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji można pokryć wydatki na:

- zestawy komputerowe (2 szt. przypadające na każdą lokalizację punktu potwierdzania profilu zaufanego ePUAP), w tym zestaw komputerowy dla klienta oraz zestaw komputerowy dla urzędnika, lub w przypadku tworzenia punktów mobilnych: laptopy (2 szt.) oraz dostęp do mobilnego internetu na zasadzie usługi przedpłaconej, tzw. prepaid;

- drukarki przenośne (1 szt. na każdą lokalizację punktu potwierdzania profilu zaufanego ePUAP),

- oprogramowanie operacyjne,

- oprogramowanie chroniące stanowisko pracy (komputer), w tym oprogramowanie antywirusowe,

- zakup certyfikatów kwalifikowanych dla dwóch osób potwierdzających profile zaufane ePUAP dla każdego punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP,

- szkolenie z zakresu obsługi klienta dla dwóch osób realizujących zadania związane z prowadzeniem punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP,

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr