Ugoda w sektorze publicznym będzie łatwiejsza

1 czerwca wchodzą w życie przepisy dotyczące spornych należności cywilnoprawnych. Dopuszczają one zawarcie ugody, jeśli jej skutki - według oceny – będą korzystniejsze niż prawdopodobny wynik postępowania sądowego albo arbitrażowego.

Publikacja: 30.05.2017 07:00

Ugoda w sektorze publicznym będzie łatwiejsza

Foto: 123RF

Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (dalej u.z.). Zmodyfikowano nią m.in. ustawy: o finansach publicznych (art. 9 u.z.) oraz o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 8 u.z.). Zmiany w tych ustawach wejdą w życie 1 czerwca 2017 r.

Nowe rozwiązania ułatwiają wykorzystywanie przez jednostki z sektora publicznego możliwości polubownego zakończenia sporów, dotyczących należności cywilnoprawnych. Jak zwrócono uwagę w uzasadnieniu u.z., warunkiem zawarcia ugody są wzajemne ustępstwa obu stron, a ten właśnie wymóg wzajemnych ustępstw – w powiązaniu z przepisami o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów – był dotąd jedną z barier w korzystaniu z mediacji i innych polubownych metod rozwiązywania sporów z udziałem podmiotów publicznych. W nowych przepisach ustawodawca połączył kwestię uprawnienia do zawarcia ugody z zasadami gospodarowania środkami publicznymi. Celem zmian była racjonalizacja działań podmiotów publicznych na wzór podmiotów prywatnych – tak, aby mogły one wybrać sposób zakończenia sporu, z uwzględnieniem także skutków ekonomicznych.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne