– Najważniejszą zmianą jest likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego, z którego powoływano osoby na wysokie stanowiska urzędnicze – zauważa Waldy Dzikowski, poseł PO, sejmowy sprawozdawca projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. – Teraz kandydaci na takie stanowiska będą musieli przejść procedurę sprawdzania ich kwalifikacji.
[srodtytul]Dodatkowe egzaminy[/srodtytul]
W myśl nowelizacji urzędem czy jednym z jego departamentów nie będzie już mogła kierować osoba wyznaczona do pełnienia obowiązków dyrektora lub kierownika. Zakończy to powszechną obecnie praktykę omijania procedury konkursowej na wysokie stanowiska urzędnicze. Poza tym pełniący obowiązki, choć z założenia powinni to robić wyłącznie tymczasowo, piastują swoje stanowiska w zasadzie bez ograniczeń czasowych. Nie muszą mieć przy tym kwalifikacji ani doświadczenia zawodowego, jakich przepisy wymagają na tych stanowiskach.
Osoby, które w 2006 r., w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, piastowały stanowiska na zasadzie pełnienia obowiązków, zostały automatycznie, bez weryfikacji umiejętności i egzaminów, zapisane do Państwowego Zasobu Kadrowego. Po wejściu w życie teraz przygotowywanych przepisów wszyscy dyrektorzy generalni urzędów będą musieli zorganizować konkursy na te stanowiska, podczas których urzędnicy będą musieli zweryfikować swoje kwalifikacje.
Ci, którzy po wejściu w życie poprzedniej nowelizacji dostali pełnomocnictwo do piastowania wysokich stanowisk, będą musieli jak najszybciej przystąpić do egzaminów. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów już w połowie października rozesłała pisma do wszystkich urzędów, że jeszcze w tym roku takie osoby muszą przystąpić do egzaminu do Państwowego Zasobu Kadrowego. Zgłoszenia mają złożyć do końca października. Egzamin zostanie przeprowadzony na przełomie listopada i grudnia.