Powód? Mniej pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywną pomoc bezrobotnym.
– Najprawdopodobniej będziemy musieli zwolnić sześć do ośmiu osób, czyli nawet 40 proc. z obecnie pracujących – alarmuje Adam Bolek, wicestarosta powiatu białobrzeskiego (Mazowsze). – To sparaliżuje działanie urzędu pracy, ale niewiele możemy zrobić.
W innych powiatach sytuacja nie jest tak dramatyczna, ale i tak redukcje rzędu 5 – 10 proc. oznaczają, że pracę straci w sumie 1 – 2 tys. osób – wynika z szacunków "Rz".
– W urzędach pracy nie ma przerostu zatrudnienia. Każdy zwolniony oznacza więc, że gorzej będziemy wykonywać swoje zadania – mówi Edmund Stefaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu (Śląsk). – Proszę sobie wyobrazić choćby problemy z bieżącym rejestrowaniem i wyrejestrowaniem bezrobotnych. Zakładając, że dziś na jednego pracownika przypada 1000 osób, to po odejściu jednego pozostałym np. dwóm przybywa sporo pracy.
– Mamy osiem pośredników między bezrobotnymi a firmami, czterech doradców zawodowych, trzech specjalistów ds. rozwoju zawodowego i dwóch liderów klubów pracy. To dokładnie tyle, ile wymagają standardy określone przez ustawy. Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli zmniejszyć ich liczbę, bo złamiemy prawo – podkreśla Zygmunt Dorf, dyrektor PUP w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurskie).