Gmina przystąpiła do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jeden z właścicieli nieruchomości położonych w gminie zgłosił kilka uwag do projektu. Wójt ich nie uwzględnił i nie uzasadnił swojego stanowiska. Podobnie zrobiła rada gminy. Czy w takim przypadku właściciel nieruchomości może skutecznie zaskarżyć zmianę studium przed sądem?
Procedura związana ze sporządzeniem i zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie wywołuje zapewne tak dużych emocji jak procedura sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To plan bowiem w przeważającym zakresie przesądza o sposobie wykorzystania poszczególnych nieruchomości. Nie da się jednak wykluczyć przypadku, kiedy zapisy zawarte w studium w jakimś stopniu będą determinowały przyszłe wykorzystanie prawa własności nieruchomości, np. gdy będą przewidywać pewne ograniczenia dla nieruchomości, które – zgodnie z zasadą dotyczącą planowania i zagospodarowania przestrzennego – również muszą znaleźć się w uchwalanych na ich podstawie miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Aby zaskarżyć studium, trzeba wykazać, że jego zapisy ograniczają czyjeś prawo własności
Krok 1.
Złożenie uwag
Zgodnie z art. 11 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy zainteresowany (w tym także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) ma prawo do składania takich uwag w terminie wyznaczonym przez organy gminy, nigdy nie krótszym jednak niż 21 dni. Przy ich składaniu nie trzeba wykazywać interesu prawnego ani jakiegokolwiek prawa do nieruchomości objętych studium. Uwagi może wnieść każdy. Należy je wnieść na piśmie. Musi z niego wynikać, że autor kwestionuje konkretne zapisy studium. Każdą ze zgłoszonych uwag można uzasadnić, chociaż nie ma takiego obowiązku.