Jednym ze świadczeń premiujących długi staż pracy w służbie cywilnej jest nagroda jubileuszowa. Zarówno prawo do niej jak i wysokość zależą wyłącznie od ogólnego stażu pracy członka korpusu tej służby. Jego status, a więc to, czy jest on pracownikiem czy urzędnikiem służby cywilnej (SC), nie ma znaczenia, podobnie jak wymiar etatu czy rodzaj umowy o pracę. Wysokość nagrody stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia miesięcznego. Im dłuższy okres zatrudnienia, tym nagroda jest wyższa.
Wymagany staż
Do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Z jednym wyjątkiem. W przypadku ustalania uprawnień członka korpusu SC do nagrody jubileuszowej (podobnie jak w przypadku dodatku stażowego czy odprawy emerytalnej) do stażu pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (PPR i PZPR), jak również w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Stanowi tak art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: usc).
Szczegółowe zasady ustalania i wypłacania nagród jubileuszowych reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (dalej: rozporządzenie).
Termin nabycia prawa...
Członek korpusu SC nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do tej nagrody. Tak stanowi § 5 rozporządzenia. Jak w praktyce liczyć ten okres, wyjaśnia uchwała Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. (I PZP 16/91, OSNC 1992/1/10). Zgodnie z nią prawo do nagrody pracownik nabywa w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym podjął on zatrudnienie. SN uznał bowiem, że sposób liczenia terminów określonych w art. 112 k.c. nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych. Powinny być one ustalane przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów. Podobnie orzekł SN w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 47/96 OSNP 1997/17/310).
Przykład