Czy dyrektor może podpisać pełnomocnictwo radcy prawnego
Urzędnik służby cywilnej odwołał się od złożonego mu wypowiedzenia stosunku pracy. Czy przed sądem pracy pracodawcę reprezentować powinien dyrektor generalny urzędu, który dokonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec osób zatrudnionych w urzędzie?
Nie. W sprawach z zakresu prawa pracy pracodawcę przed sądem pracy reprezentuje kierownik urzędu, a nie jego dyrektor generalny. Zgodnie bowiem z art. 31 kp za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Dyrektor generalny urzędu nie ma samodzielnego (suwerennego) prawa do procesowego reprezentowania pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy gdyż z mocy art. 25 ustawy o służbie cywilnej, dalej usc, (który określa uprawnienia dyrektora generalnego urzędu-red) uprawnienie takie mu nie przysługuje.
Nie można też o tym wnioskować pozytywnie na podstawie jego uprawnienia do dokonywania czynności w zakresie prawa pracy wobec osób zatrudnionych w urzędzie (art. 25 ust. 4 pkt 2 usc). Jak stwierdził bowiem Sąd Najwyższy (wyrok z 6 lipca 2011 r. II PK 51/11, OSNAPiUS 2012/17-18/219 skoro dyrektor generalny urzędu podlega bezpośrednio kierownikowi urzędu (art. 25 ust. 3 usc), to ustawa musiałaby najpierw wyraźnie wyłączyć zwykłe uprawnienie, ale zarazem obowiązek kierownika jednostki do reprezentowania pracodawcy w sprawach sądowych, i przyznać takie prawo dyrektorowi generalnemu urzędu. Innymi słowy, uprawnienie, co do czynności w sprawach z zakresu prawa pracy nie wyłącza reguły o reprezentowaniu pracodawcy w postępowaniu sądowym przez kierownika – dyrektora zakładu ( art. 31 kp). Działanie dyrektora generalnego urzędu w takim zakresie byłoby zatem możliwe tylko, jako osoby wyznaczonej na podstawie art. 31 kp w zw. z art. 67 kodeksu postępowania ccywilnego.
podstawa prawna: Art. 9 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345).
Czy zwolnionemu inspektorowi przysługują roszczenia ze stosunku pracy
Inspektor kontroli skarbowej został odwołany ze stanowiska na podstawie ustawy o kontroli skarbowej. Powodem było ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej. Czy odwołując się od tego aktu powinien wnieść skargę do sądu administracyjnego czy złożyć pozew do sądu pracy? Pracodawca twierdzi, że powinien to być sąd pracy. Czy ma rację?