Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej z 12 maja 2017 r. (sygn. 2461-IBPP3.4512.82. 2017.2.MN) rozstrzygnął kwestię opodatkowania świadczonych przez gminę usług związanych z pomocą społeczną.
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła gmina, która posiada w swojej strukturze ośrodek pomocy społecznej (OPS) będący jednostką budżetową gminy i z dniem 1 stycznia 2017 r. został objęty centralizacją rozliczeń VAT. Za pośrednictwem ww. jednostki gmina realizuje nałożone na nią zadania z zakresu pomocy społecznej. W szczególności zadania gminy polegają na wypłacie świadczeń pieniężnych, udzielaniu zasiłków, pożyczek, organizowaniu i świadczeniu usług w zakresie potrzeb bytowych i opiekuńczych, zapewnieniu miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, sprawieniu pogrzebu (w tym osobom bezdomnym), a także udzielaniu świadczeń niepieniężnych, takich jak zapewnienie potrzebującym rodzinom asystenta rodziny lub rodziny pomocowej.
Usługi te są świadczone przez gminę za pośrednictwem OPS, który za ich świadczenie otrzymuje opłaty od beneficjentów, ich rodzin lub organu emerytalno-rentowego. Gmina świadczy także specjalistyczne usługi opiekuńcze w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej i na ten cel otrzymuje dotacje z urzędu wojewódzkiego, w wysokości uzależnionej od liczby godzin świadczonych usług.
Wspomniana dotacja pokrywa w całości rzeczywiste koszty ponoszone przez gminę na realizację ww. zadania. Gmina podkreśliła we wniosku, że opłaty za specjalistyczne usługi są kalkulowane niezależnie od dotacji otrzymywanych z Urzędu Wojewódzkiego i ich wysokość jest określana w drodze decyzji administracyjnej według zasad określonych w rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Gmina ponadto podała, że podopieczni OPS mogą być kierowani do domów pomocy społecznej (DPS) prowadzonych przez inne jednostki samorządu terytorialnego na mocy decyzji administracyjnej, w której właściwy organ określa odpłatność za pobyt w DPS. Opłaty za pobyt wnoszone są przez samych podopiecznych przelewem lub gotówką, ale możliwe są także sytuacje w których opłaty w całości lub części są uiszczane przez organ emerytalno-rentowy lub rodzinę beneficjenta.