Chodzi o to, by zdążyć zamrozić skutki ustawy przed 3 lipca 2018 r. Tego dnia ma bowiem dojść do zmian składu Sądu Najwyższego, które spowodują, że większość składu SN zostanie wybrane przez większość parlamentarną, co podporządkuje SN politykom.
Zdecydowany sprzeciw Zgromadzenie wyraziło wobec „insynuacji zawartej w wywiadzie Premiera Mateusza Morawieckiego z 13 czerwca 2018 r. dla „Gazety Polskiej”, która – w kontekście zadanego Premierowi pytania – sugeruje jakoby wśród sędziów sądów krakowskich działała zorganizowana grupa przestępcza.”
- Fakt, że kilku dyrektorom sądów okręgu krakowskiego postawiono zarzuty w żaden sposób nie przekłada się na odpowiedzialność sędziów, podobnie jak wypowiedź Premiera nie uwzględnia faktu, że do tej pory wina podejrzanych nie została przesądzona prawomocnym wyrokiem – podkreślają sędziowie.
Podobny charakter miała, ich zdaniem, telewizyjna wypowiedź Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry z 25 maja 2018 r., w której odnosił on się do uchwały Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie z 24 maja 2018 r.
- Przytoczone wypowiedzi naruszają zasadę domniemania niewinności, zasadę indywidualizacji odpowiedzialności karnej, a także dobre imię sędziów okręgu krakowskiego. Próby przypisania odpowiedzialności zbiorowej całym grupom zawodowym zasługują na potępienie jako charakterystyczne dla systemów autorytarnych i totalitarnych. Tego rodzaju manipulacje medialne wpisują się we wcześniejsze wypowiedzi Premiera Morawieckiego – uważa Zgromadzenie.