Reklama
Rozwiń

Przewlekłość postępowania w sądzie rodzinnym

To w sądach rodzinnych opieszałość ciąży bardziej, bo np. procesy o kontakty z dzieckiem mogą trwać trzy lata. Dlatego powinny być usprawniane w pierwszej kolejności.

Aktualizacja: 27.06.2018 06:31 Publikacja: 27.06.2018 06:30

Przewlekłość postępowania w sądzie rodzinnym

Foto: Adobe Stock

To konkluzja z panelu „Efektywność postępowań sądowych w sprawach rodzinnych" i szerzej: Kongresu Praw Rodzicielskich, zorganizowanego przez RPO i Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Adwokat Anisa Gnacikowska wskazywała na formalizm procedur rodzinnych jako główną przyczynę nieefektywności sądów rodzinnych, zwłaszcza kiedy małżonkowie nie przychodzą do sądu z gotowym porozumieniem. Wtedy postępowanie się przedłuża, zwłaszcza rozwodowe, a jeden z rodziców, zwykle ojciec, jest coraz bardziej wyalienowany. A orzeczenie o kontaktach wydawane jest po kilku latach, bo np. matka zmieniła miejsce zamieszkania i pojawia się konieczność dokonania licznych ustaleń na temat rodziny. Na dodatek w różnych sądach jest różna wykładnia prawa rodzinnego, a SN nie ma też narzędzia ujednolicania orzecznictwa w tej sferze.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono