Sędzia Katarzyna Kałwak: zastępca rzecznika dyscyplinarnego wspiera sędziego przestępcę

Jestem wzywana do złożenia zeznań wobec organu, który popiera wnioski sędziego przestępcy - napisała w opublikowanym dziś oświadczeniu sędzia Sądu Rejonowego w Oleśnie Katarzyna Kałwak podając powody decyzji o niestawiennictwie przed rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów.

Publikacja: 17.09.2019 10:31

Sędzia Katarzyna Kałwak: zastępca rzecznika dyscyplinarnego wspiera sędziego przestępcę

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

dgk

To kolejny sędzia odmawiający stawienia się na wezwanie rzecznika dyscypliny. Wcześniej podobne oświadczenia złożyli: szef "Iustitii" Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej tego Stowarzyszenia Bartłomiej Starosta oraz członkini zarządu wielkopolskiego oddziału "Iustitii" sędzia Monika Frąckowiak.

- Jestem sędzią Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje obowiązki wykonuję na terenie Opolszczyzny, w jednym z jej sądów nadal na liście sędziów widnieje nazwisko sędziego przestępcy - skazanego za molestowanie seksualne swojej asystentki (wyrok uprawomocnił się w czerwcu ubiegłego roku, a kasacja od niego została oddalona w Sądzie Najwyższym w kwietniu 2019 roku). Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych nie chciał aby toczyło się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu przestępcy. Popierał jego zażalenie przed Sądem Najwyższym, aby postępowanie dyscyplinarne było zawieszone (postanowienie z dnia 22 lutego 2019 r. sygn akt I DSK 7/18). Sędzia przestępca od ponad roku pobiera wynagrodzenie (obniżone) i nie wykonuje obowiązków sędziego, jest zawieszony w swoich czynnościach orzeczniczych na czas postępowania dyscyplinarnego - napisała sędzia Kałwak w oświadczeniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama