Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra sprawiedliwości o zmianę [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2001/DU2001Nr%2098poz1070a.asp]ustawy o ustroju sądów powszechnych[/link].

[b]Obecnie zgodnie z art. 70 § 1 tej ustawy sędzia może zostać przeniesiony w stan spoczynku, jeżeli[/b] z powodu choroby lub utraty sił [b]zostanie uznany przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za trwale niezdolnego do pełnienia swoich obowiązków. [/b]Przeniesienie w stan spoczynku z tego powodu może nastąpić nie tylko na wniosek sędziego, ale także na wniosek kolegium właściwego sądu, a gdy chodzi o sędziego pełniącego funkcję prezesa sądu okręgowego i apelacyjnego, także minister sprawiedliwości.

Jednocześnie [b]przepisy te nie przewidują prawa powrotu sędziego na dotychczasowe lub równorzędne stanowisko[/b], gdy doszło do poprawy stanu jego zdrowia.

Rzecznik zwrócił uwagę, że w Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3655), który przewiduje m.in. możliwość powrotu do służby sędziego przeniesionego w stan spoczynku ze względu na stan zdrowia. Warunkiem ma być przedstawienie zaświadczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS.

Przebieg prac wskazuje jednak na to, że proces legislacyjny nad tym projektem może się znacznie przedłużyć. Rzecznik zwrócił więc uwagę ministra na konieczność opracowania oddzielnego projektu nowelizacji wybranych przepisów, który mógłby zostać uchwalony w trybie pilnym.