Wprowadza też zasadę, że do wszelkich zmian i przesunięć na mapie administracyjnej będzie mogło dojść tylko w drodze ustawy, a nie rozporządzenia. Od 1 stycznia zamieniono je na wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych.

Podczas prac Sejmowej Komisji Sprawiedliwości wprowadzono do projektu sporo poprawek, ale nie zmieniają one zasadniczego celu ustawy: przywrócenia samodzielności wszystkim sądom zniesionym z początkiem roku. Znaczna część poprawek musiała zostać przygotowana, ponieważ projekt ustawy został napisany, gdy najmniejsze sądy jeszcze formalnie istniały, a wskutek przewlekłości prac w Sejmie nie został uchwalony w roku 2012 r. – konieczna więc była aktualizacja projektu.

Do ostatniej chwili posłowie PO próbowali zablokować przyjęcie projektu, a następnie wprowadzić „poprawki", które skreślały z ustawy sądy zniesione niedawno przez ministra. Nie uzyskali jednak większości w głosowaniu.

Pełnomocnikiem obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej, a także koordynatorem akcji zbierania podpisów jest adwokat Wojciech Błaszczyk, prezes stowarzyszenia Amici Curiae, powstałego dla obrony sądów. Członkiem komitetu jest sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.