Prezydent Bronisław Komorowski, widząc, że zwolennicy i przeciwnicy likwidacji najmniejszych sądów mogą nie dojść do porozumienia, zamierza przedstawić swój pomysł na zmiany na mapie administracyjnej sądownictwa.
Bronisław Komorowski zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zracjonalizuje decyzje w sprawie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce. Prezydentowi chodzi o wprowadzenie trwałego rozwiązania opartego na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium liczby rozpatrywanych przez konkretny sąd spraw. Jak dodał, również w tej sprawie prezydent przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych.
Sprawa jest poważna, ponieważ dziś Sejm ma głosować nad uchwaleniem ustawy o okręgach sądowych. Projekt ten przewiduje nie tylko znoszenie w przyszłości sądów w drodze ustawy, ale i powrót na mapę 79 najmniejszych sądów rejonowych zlikwidowanych w styczniu 2013 r.
– Podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dokonał reorganizacji sądów, jest zgodna z konstytucją –orzekł 27 marca Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie był jednogłośny.
Do TK trafiły dwie skargi na przepis prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia. Złożyła go grupa posłów (głównie z Polskiego Stronnictwa Ludowego) i Krajowa Rada Sądownictwa.