?Przygotowywana od kilku lat informatyczna reforma procedury cywilnej ma przyśpieszyć. Ministerstwo Sprawiedliwości i Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowały projekt noweli kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego oraz kilku innych ustaw.
?Jest szansa, że na jesieni trafi on do Sejmu, a w połowie przyszłego roku zmiany mogłyby wejść w życie. Dotyczą trzech sfer: usprawnienia procedury i egzekucji oraz ich informatyzacji. Sprawniejszej egzekucji ma służyć możliwość wszczęcia jej elektronicznie, a komornikowi elektroniczne zajęcie rachunku bankowego. Wierzyciele uzyskają możliwość korzystania z elektronicznych licytacji ruchomości (na e-licytacje nieruchomości trzeba jeszcze poczekać).
Są też „nieelektroniczne" zmiany, tj. szerokie dopuszczenie pełnomocników w postępowaniu egzekucyjnym, sankcje karne za fałszywe wyjaśnienia dłużnika co do posiadanego majątku oraz uproszczenia w rozwiązywaniu tzw. zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej.
– To w dużym stopniu zmiany zaproponowane przez środowisko komorników i organizacje wierzycieli – mówi „Rz" Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Nie wszystkie jednak zakładane rozwiązania znalazły się w projekcie, zastrzeżenia budzi np. brak katalogu wydatków do zwrotu, minimalnej choćby kwoty za przeprowadzenie licytacji elektronicznej. KRK zobowiązano do wytworzenia i utrzymania systemu teleinformatycznego obsługującego licytację, a nie przewidziano formy finansowania tego zadania.