Reklama
Rozwiń

Szybsza egzekucja długów transgarnicznych

Orzeczenia sądów innych państw Unii, a także ugody sądowe w sprawach cywilnych i handlowych będą mogły być szybciej egzekwowane w Polsce.

Publikacja: 08.12.2014 07:32

Nowelizację kodeksu postępowania cywilnego uchwalił w piątek Sejm, a obowiązywać będzie od 10 stycznia 2015 r.

Wtedy wchodzą w życie unijne rozporządzenia w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych i rozporządzenie w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych (1215/2012, 606/2013). Rozszerzają one automatyzm wykonywania w Unii orzeczeń zapadłych w jednym z krajów, stosowany teraz do np. roszczeń drobnych czy bezspornych.

Podstawowa zmiana to odejście od nadawania zagranicznym orzeczeniom klauzuli wykonalności, bez której komornik nie podejmie się egzekucji.

Unijne rozporządzenia obowiązują bezpośrednio w Polsce (także w relacji Polska – inne kraje UE) i w zasadzie nie jest potrzebna krajowa regulacja. Praktyka pokazuje, że lepiej stosować unijne reguły, jeśli postępowanie reguluje także krajowa procedura.

Ministerstwo Sprawiedliwości, autor noweli, zaproponowało generalny przegląd transgranicznych procedur cywilnych, które uregulowano w nowej księdze IV k.p.c.

Zmiany mają skrócić egzekucję transgranicznych długów, ale niektórzy prawnicy obawiają się, czy prawa dłużników nie będą zagrożone.

etap legislacyjny: ustawa trafi do Senatu

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono