Trybunał Konstrukcyjny rozpoznał wniosek prezydenta, który w trybie kontroli następczej wystąpił o zbadanie konstytucyjności ustawy budżetowej w zakresie finansowania sądu konstytucyjnego i KRS. Parlament zdecydował o zmniejszeniu budżetu tych organów odpowiednio o 10,8 mln (co stanowi ok. 17 proc. planowanego budżetu TK) i 6,5 mln zł (prawie 25 proc. projektowanego budżetu KRS). Cięcia dotyczą wynagrodzeń sędziów TK i członków KRS.
Bezprecedensowe ograniczenie budżetu Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa
– Władza ustawodawcza w sposób niespotykany dotychczas w historii państwa prawa dokonała bezprecedensowego ograniczenia budżetu TK i KRS w sposób utrudniający lub uniemożliwiający wykonanie zadań przez konstytucyjne naczelne organy państwa – mówił w uzasadnieniu sędzia Bogdan Święczkowski, prezes TK (były prokurator krajowy za czasów poprzedniego rządu).
Jak podkreślał, do tej pory Trybunał nie orzekał w sprawie niekonstytucyjności przepisów ustawy budżetowej, a jak wynika z jego orzecznictwa, tylko w wyjątkowych sytuacjach, w przypadku oczywistego naruszenia wartości konstytucyjnych, może ingerować w plan finansowy państwa.
TK przypomniał, że autonomia budżetowa, jaką cieszy się KRS czy TK, ogranicza możliwość wpływania rządu na plany finansowe jednostek od niego odrębnych, co ma szczególne znaczenie w kontekście zasady podziału i równoważenia się władz wynikających z art. 10 konstytucji.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Try...