Reklama
Rozwiń

Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?

Trybunał Konstytucyjny 6 grudnia ma wybierać kandydatów na nowego prezesa – informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła związane z TK. To oznaczałoby, że dotychczasowa prezes TK Julia Przyłębska musiała zrezygnować ze stanowiska, gdyż bez tego zwołanie zgromadzenia wyborczego byłoby niemożliwe.

Publikacja: 29.11.2024 20:51

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podczas transmisji z posiedzenia Trybunału Konstyt

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podczas transmisji z posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie

Foto: PAP/Marcin Obara

dgk

Przypomnijmy, że Julia Przyłębska została powołana przez prezydenta RP na prezesa Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia 2016 r. Zgodnie z art. 10 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, kadencja prezesa trwa 6 lat. W związku z tym według części konstytucjonalistów (a także niektórych obecnych sędziów TK) 6-letnia kadencja Przyłębskiej na stanowisku prezesa TK zakończyła się 20 grudnia 2022 r. Dlaczego zatem nadal pełni tę funkcję? Otóż politycy PiS, niektórzy prawnicy oraz sama Julia Przyłębska uważają, że  kadencja prezes Trybunału kończy się wraz z upływem dziewięcioletniej kadencji sędziego, czyli  9 grudnia 2024 roku.  9 grudnia 2015 r.  to – zgodnie z uchwałą Sejmu – początek sędziowskiej kadencji Przyłębskiej w TK. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda odebrał od niej ślubowanie sędziowskie. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono